Denna fastighet är del av TheAvenue Hus/Villor, Nueva Andalucia, Costa del Sol.
Visa detaljer om detta bostadsområde och andra fastigheter inom detta bostadsområde
Spektakulär villa med 5 sovrum designad av Ismael Mérida, med infinitypool, solarium, spa, gym och privat biograf i ett exklusivt gated community i Nueva Andalucía.
hus/villa viktigaste huvuddrag
- Trädgård
- Terrass
- Swimming pool
- Inomhuspool
- Spa
- Gym
- Garagem
- Naturligt ljus
- Uppvärmning
- Tjänsteentré
- Säkerhet
- Öppet kök
- Nybyggd
- Nära transportmedel
- Luftkonditionering
- Larmsystem
- Inbyggda garderober
- Gated Community
- Dubbla fönster
- Domotiskt system
- Balkong
- Planlösning 488m²
- Konstruerat Område 488m²
Vad du behöver veta om det här hus/villa
I ett av de mest exklusiva gated communities i Nueva Andalucía ligger denna extraordinära moderna villa, ett arkitektoniskt mästerverk av den berömda arkitekten Ismael Mérida som omdefinierar begreppet lyx i Marbella. Beläget i en privilegierad miljö, omgiven av natur och med öppen utsikt över La Concha-stranden och Medelhavet, erbjuder denna bostad en exceptionell kombination av design, avskildhet och välbefinnande.
Fastigheten har en boyta på cirka 488 m² på en tomt på 979 m², kompletterad av 199 m² terrasser utformade för att fullt ut njuta av medelhavslivsstilen. Med noggrann uppmärksamhet på detaljer har den 5 sovrum, 5 badrum och 2 gästtoaletter, vilket erbjuder rymliga, eleganta och sömlöst sammanhängande vardagsrum.
Interiörerna, designade av den välkände designern JA Flores, utmärker sig genom sin sofistikerade och estetiska balans. Stora fönster släpper in rikligt med naturligt ljus, medan högkvalitativa material och moderna ytbehandlingar skapar en raffinerad och inbjudande atmosfär. Vardagsrummen är arrangerade kring rymliga öppna planlösningar där vardagsrum, matsal och kök flyter sömlöst samman, vilket främjar en bekväm och flytande boendeupplevelse.
Hemmet har utformats för att erbjuda en exceptionell livsstil. Det har ett privat gym, en biosalong och olika fritidsytor att njuta av med familj och gäster. Varje sovrum har utformats som en privat svit, vilket garanterar komfort, avskildhet och en avkopplande atmosfär på varje våningsplan i hemmet.
Utanför smälter en spektakulär infinitypool sömlöst samman med de anlagda trädgårdarna och skapar en atmosfär av absolut lugn. Det exklusiva solariet har utformats som en verkligt privat utsiktsplats varifrån man kan njuta av den hisnande utsikten över La Concha-berget och Medelhavet. Fastigheten har också privat tillgång till garaget via en innovativ anslutande tunnel, en distinkt egenskap som förstärker dess exklusivitet.
De boende har också tillgång till förstklassiga gemensamma faciliteter, inklusive ett hälsocenter utrustat med ett toppmodernt gym, spa, hamam, bastu, inomhuspool och isbad, vilket skapar en boendeupplevelse som kan jämföras med de bästa internationella resorterna.
Energiklassificering: väntar.
Försäljningspris: 5 550 000 € (skatter exklusive).
Tillämpliga skatter (ITP/IVA/AJD), såväl som notarieavgifter, registreringsavgifter och andra kostnader i samband med försäljningen, ingår inte i priset och är köparens ansvar.
Marknadsförs av Dils Lucas Fox (Lucas Trading, SL med CIF B64125438), som agerar som fastighetsförmedlare.
Förkortat informationsdokument (DIA) tillgängligt för konsumenten i enlighet med gällande föreskrifter.
Informationen som tillhandahålls är endast i informationssyfte, baserad på uppgifter som tillhandahållits av fastighetsägaren och kan komma att ändras. Den utgör inte ett avtalsenligt erbjudande.
Extras
- Exklusiv arkitektur designad av Ismael Mérida, en av de ledande figurerna inom modern lyx i Marbella.
- Infinitypool med perfekt visuell integration mellan arkitektur och landskap.
- Privat solarium med fantastisk utsikt över Medelhavet och La Concha.
- Inredning av JA Flores med högsta kvalitet på ytbehandlingar.
- Privat gym och biorum för att njuta av maximal komfort utan att lämna hemmet.
- Tillgång till ett komplett gemensamt spa med hamam, bastu, isbad och inomhuspool.
- Grindbevakat område med höga standarder för integritet och säkerhet.
- Rymliga terrasser och trädgårdar utformade för att njuta av naturen året runt.
- Strategiskt beläget i hjärtat av Nueva Andalucía, nära golf, internationella skolor och Puerto Banús.
- Utmärkt potential för värdestegring inom en av de mest exklusiva bostadsmarknaderna i Europa.
Planlösning
- Öppen planlösning vardagsrum/matsal
- Integrerat designkök
- 5 sovrum med eget badrum
- Privat gym och biograf
- Solarium, trädgård och infinitypool
Nueva Andalucia, Costa del Sol: Var den här bostaden är belägen
Beläget i hjärtat av Nueva Andalucía, har denna villa ett privilegierat läge i den välkända Golfdalen, omgiven av ikoniska banor som Los Naranjos Golf Club, Las Brisas Golf och Aloha Golf Club.
Bara några minuter bort ligger Puerto Banús och Marbellas Golden Mile, hem till några av de bästa restaurangerna, strandklubbarna, lyxbutikerna och internationellt kända hotell som Puente Romano och Marbella Club.
Området är särskilt attraktivt för internationella familjer tack vare dess närhet till prestigefyllda skolor som Aloha College, Swans International School och Laude San Pedro International College. Det har också utmärkta transportförbindelser till Marbellas centrum, Benahavís, Estepona och Málagas internationella flygplats, som ligger cirka 40 minuter bort.
En exceptionell bostad för dig som söker design, avskildhet och en livsstil på toppnivå i ett av de mest exklusiva områdena på Costa del Sol.
Ge din feedback på BizChat
Fastighetens energicertifikat
Energy consumption : A
Emissions : A
Marknadsförs av Dils Lucas Fox (Lucas Trading, S.L., med organisationsnummer B64125438), som agerar som fastighetsmäklare.
Informationen är endast av informativ karaktär, baserad på uppgifter från fastighetsägaren, och kan komma att ändras. Den utgör inte ett bindande erbjudande.
Liknande fastigheter till salu i Marbella
Inte exakt vad du letar efter?































































































































































































































































































































































