Nyhet
VAL68302 1 590 000 € Lägenhet till salu

Excellent lägenhet med 5 Sovrum till salu i Sant Francesc, Valencia

  • Sovrum 5
  • Badrum 4
  • Planlösning 376m²

Sensationellt hem på nästan 400 m2 i centrala Valencia

lägenhet viktigaste huvuddrag

  • Hiss
  • Parkett
  • Utsikt över staden
  • Utsikt
  • Utrustat kök
  • Uppvärmning
  • Luftkonditionering
  • Exteriör
  • Dubbla fönster
  • Balkong
  • Planlösning 376m²
  • Konstruerat Område 376m²
  • Gemensamt område 376m²

Vad du behöver veta om den här lägenhet

Vi presenterar en unik fastighet i centrala Valencia.

Belägen mycket nära Rådhustorget och Centralmarknaden, utmärker sig denna ikoniska fastighet för sina majestätiska utrymmen, deras ljusstyrka och sina ytbehandlingars skönhet.

Faktum är att sammanslagningen av två stora hus ger upphov till denna kolossala bostad som ståtar med mer än sextio meter fasad och rum stora som vardagsrum.

Med undantag för våtutrymmena och serviceområdet vetter alla sovrum mot en allé eller gata och ligger även de på sjätte våningen, så vi kan föreställa oss den ljusa atmosfär som fastigheten har, med den extra fördelen att orienteringen är öster- och söderläge.

Renoveringen är mycket nyligen genomförd och de använda materialen är av mycket god kvalitet, såsom de naturliga trägolven som lagts av Galiana eller köket och badrummen av Porcelanosa.

Kvalitet har prioriterats i hemmets luftkonditionering, uppvärmning och isolering.

Byggnaden har concierge-service och precis intill finns valfri parkering.

Avenida del Oeste kommer snart att förvandlas med mer utrymme för gångtrafikanter och planteras 285 träd som kommer att omvandla området och förvandla denna aveny, en av de bredaste i centrum, till en av de mest attraktiva i Valencia.

Besöket kommer garanterat att bekräfta dina högsta förväntningar.

”I enlighet med informationsskyldigheterna i lag 10/2025 om kundservice och transparens, vänligen observera att notarie- och registreringsavgifter, samt fastighetsöverlåtelseskatt (ITP) för den autonoma region där fastigheten är belägen, inte ingår i priset. Likaså ingår inte motsvarande fastighetsförvaltnings- och mäklararvoden.”

Lägenhet till salu

Planlösning

  • hall
  • Vardagsrum med 3 separata områden (vardagsrum, matsal och piano) med paneler
  • mycket rymligt kök
  • service- och tvättstuga med toalett (möjligtvis personalrum)
  • rymligt badrum för dagtid
  • åtkomstkorridor till sovrummen
  • tre rymliga sovrum
  • sovrum med eget badrum och separat omklädningsrum

Sant Francesc, Valencia: Var den här bostaden är belägen

Avenida del Oeste har förbättrats avsevärt sedan området runt Mercado Central och församlingen Santos Juanes omvandlades, vilket gjorde en stor del av rutten gågator.

Och en ny renovering planeras snart som kommer att förvandla Avenida del Oeste till en grönare och mer gångvänlig boulevard.

Med båda ingreppen kommer grannskapet att moderniseras och omvandlas till ett attraktivt område i stadskärnan.

Vi ligger i centrala Valencia, intill Plaza del Ayuntamiento och nära den berömda Mercado Central de Valencia, en ikon för staden.

Med otaliga tjänster av alla slag, särskilt utbildnings- och kommersiella, mycket nära tunnelbanan och ansluten till huvudvägarna.

Perfekt för att bo i bekvämligheten av centrala Valencia.

Fastighetens energicertifikat

Energy Certificate Scale Energy consumption kWh/m²/year Emissions kg CO₂/m²/year most efficient least efficient IN PROCESS

Energy Certificate : In process

VAL68302 1 590 000 € Lägenhet till salu