Nyhet
MAD69580 550 000 € Lägenhet till salu

Lägenhet med 2 Sovrum till salu i Guindalera, Madrid

  • Sovrum 2
  • Badrum 1
  • Planlösning 82m²

Guindalera | C. Villafranca. Ljus lägenhet med exteriör, 1:a våningen med hiss, 82 m², 2 sovrum och 2 badrum. Korsventilation och utmärkt planlösning. Byggnad med gemensamma utrymmen som för närvarande renoveras (inga utestående bedömningar). Utmärkt läge intill Ventas tjurfäktningsarena.

lägenhet viktigaste huvuddrag

  • Hiss
  • Naturligt ljus
  • Utsikt över staden
  • Uppvärmning
  • Öppet kök
  • Luftkonditionering
  • Exteriör
  • Planlösning 82m²
  • Konstruerat Område 82m²
  • Boende yta 79m²

Vad du behöver veta om den här lägenhet

Exklusiv lägenhet till salu i Guindalera, belägen i ett av de mest strategiska och eftertraktade områdena, på den prestigefyllda Hermosilla-gatan, bara några steg från de berömda Goya- och Lista-kvarteren. Fastigheten är belägen i en miljö som kombinerar Guindaleras lugn och etablerade karaktär med de kommersiella, gastronomiska och serviceutbud som kännetecknar Salamanca-distriktet. En särskilt attraktiv möjlighet, idealisk både som primärbostad och som investeringsfastighet i ett av Madrids mest attraktiva lägen.

Denna lägenhet, belägen på fjärde våningen i en byggnad med hiss, har en ungefärlig byggyta på 82 m² och är känd för sitt exceptionella ljusinsläpp, rymlighet och utmärkta planlösning. Fastigheten är i utmärkt skick och redo att inflyttas.

Det överflödande naturliga ljusinsläppet är en av husets främsta attraktioner, tack vare dess exteriöra läge, fria utsikt och höjd. Dessa funktioner, i kombination med takhöjder på cirka 3 meter, skapar en behaglig känsla av rymd och komfort i varje rum.

Vardagsrummet erbjuder funktionella och välkomnande utrymmen, perfekt anpassade till moderna behov. Sovrummet består av två sovrum och ett komplett badrum, vilket skapar ett bekvämt och effektivt hem som är idealiskt för både personligt bruk och investering.

Som en extra bonus ligger fastigheten i en välskött byggnad med uppdaterade tillträden och en ny hiss, vilket ger köparen trygghet och trygghet. Närvaron av en hiss och byggnadens överlag goda skick förstärker ytterligare attraktionskraften hos denna fastighetsmöjlighet.

Dess utmärkta läge på Villafranca-gatan, bredvid Toreros-avenyn, ger dig utmärkta kollektivtrafikförbindelser, omedelbar tillgång till stadens huvudgator och närhet till ett brett utbud av butiker, restauranger, grönområden och service på toppnivå.

De beskrivna egenskaperna kan bli föremål för verifiering.

Energiklass [E].

Begärt pris är 550 000 euro.

Tillämpliga skatter (ITP/AJD), såväl som notarieavgifter, registreringsavgifter och andra kostnader i samband med försäljningen, ingår inte i priset och är köparens ansvar.

Exklusiv Listing

Fastighet endast tillgänglig med Dils Lucas Fox

Lägenhet till salu

Planlösning

  • 82 m²
  • 2 sovrum
  • 1 komplett badrum
  • 1:a våningen
  • hiss
  • fullt utrustat och möblerat kök
  • vardagsrum/matsal

Guindalera, Madrid: Var den här bostaden är belägen

Beläget på den strategiskt viktiga gatan Villafranca i det etablerade Guindalera-området, har denna fastighet ett utmärkt läge intill den ikoniska Ventas tjurfäktningsarena och bara några steg från Salamanca-distriktet. Omgivningarna erbjuder en perfekt blandning av bostadslugn, en genuin stadsdelsatmosfär och ett utmärkt utbud av traditionella butiker, tjänster, restauranger och grönområden. Närheten till stadens huvudgator och omedelbara tillgång till ringvägen M-30 och kollektivtrafik säkerställer snabba förbindelser till vilken plats som helst i Madrid, vilket gör det till ett idealiskt alternativ för både permanent boende och investering.

Fastighetens energicertifikat

Energy Certificate Scale Energy consumption kWh/m²/year Emissions kg CO₂/m²/year most efficient least efficient 59 284

Energy consumption E : 284kWh/m²/year
Emissions E : 59kg CO₂/m²/year

Marknadsförs av Dils Lucas Fox (Lucas Trading, S.L., med organisationsnummer B64125438), som agerar som fastighetsmäklare.

Informationen är endast av informativ karaktär, baserad på uppgifter från fastighetsägaren, och kan komma att ändras. Den utgör inte ett bindande erbjudande.

MAD69580 550 000 € Lägenhet till salu