JAV47372 1 297 000 € Hus/Villa till salu

Nybyggd hus/villa med 4 Sovrum med 161m² terrass till salu i Cumbre del Sol

  • Sovrum 4
  • Badrum 5
  • Planlösning 417m²
  • Totalyta 813m²
  • Terrass 161m²

Utmärkt 3-rumsvilla till salu i Cumbre del Sol, Costa Blanca.

hus/villa viktigaste huvuddrag

  • Havsutsikt
  • Trädgård
  • Terrass
  • Swimming pool
  • Jacuzzi
  • Garagem
  • Hiss
  • Naturligt ljus
  • Parkering
  • Walk-in closet
  • Utsikt
  • Utrustat kök
  • Uppvärmning
  • Solpaneler
  • Panoramautsikt
  • Öppet kök
  • Nybyggd
  • Nära internationella skolor
  • Luftkonditionering
  • Larmsystem
  • Inbyggda garderober
  • Hemmabio
  • Dubbla fönster
  • Domotiskt system
  • Chill out plats
  • Planlösning 417m²
  • Konstruerat Område 471m²
  • Boende yta 217m²

Vad du behöver veta om det här hus/villa

Villa Nara ligger på Costa Blanca och njuter av solljuset och är omgiven av medelhavsvegetation.

Huset är för närvarande under uppbyggnad och är designat för dem som söker komfort i enplan med en sömlös koppling till naturen.

Dess design syftar tydligt till att undanröja alla barriärer mellan interiören och utomhusmiljön, vilket skapar ett öppet, ljust och funktionellt bostadsutrymme. Huset är utformat i två våningar, men alla dagliga aktiviteter äger rum på bottenvåningen, vilket gör det till ett idealiskt val för dem som föredrar ett hem utan trappor.

Villans hjärta har ett rymligt vardagsrum med öppen planlösning, matplats och kök, som alla öppnar upp mot terrassen. Denna sömlösa koppling till utomhusmiljön gör att du kan njuta av medelhavsklimatet fullt ut.

Sovrummet har tre dubbelrum, varav en master suite med direkt tillgång till terrassen och ett eget badrum. På bottenvåningen finns ett stort öppet utrymme som kan användas för olika ändamål, såsom gym, fritidsområde, separat lägenhet eller arbetsyta.

Villa Nara kommer att utrustas med högeffektiva system som aerotermisk ventilation, värmeåtervinningsventilation, golvvärme, larmsystem med mera.

Varje detalj har noggrant utformats för att optimera komfort och hållbarhet, från material till orientering och hur man utnyttjar solljuset. Terrassen och den privata poolen erbjuder dagliga möjligheter att njuta av solen, med nästan 300 dagar med klar himmel varje år.

Att bo i Villa Nara innebär att omfamna en praktisk livsstil som är kopplad till miljön och utformad för att uppskatta Medelhavet från dag ett.

Hus/Villa till salu

Planlösning

Högsta nivån

  • 2 sovrum
  • 1 badrum
  • 1 huvudsvit med eget badrum och omklädningsrum

Bottenvåning

  • Entréhall
  • Gästtoalett
  • Vardagsrum-matsal
  • Kök

Cumbre del Sol, Costa Blanca: Var den här bostaden är belägen

Villan ligger i ett exklusivt bostadsområde i Cumbre del Sol Residencial Resort, i Benitachell, mellan Jávea och Moraira, norra Costa Blanca.

Ett bostadsområde beläget i unik natur, skyddad av Puig de la Llorença-massivet och Granadella naturpark, med natursköna stigar genom medelhavsvegetation och en kustlinje med vackra vikar, bland vilka vi kan lyfta fram Cala del Moraig, med kristallklart vatten och en unik havsbotten.

Samma egendom innehåller även Laude International School, The Lady Elizabeth School, La Cumbre Restaurant, Cumbre del Sol Sports Club, och i närheten finns förstklassiga Michelin-stjärniga restauranger, golfklubbar och yachtingklubbar, samt alla tjänster du behöver att bo där och trivas året runt.

Fastighetens energicertifikat

Energy Certificate Scale Energy consumption kWh/m²/year Emissions kg CO₂/m²/year most efficient least efficient IN PROCESS

Energy Certificate : In process

JAV47372 1 297 000 € Hus/Villa till salu