Fantastiskt hus med 3 sovrum i Palacio
lägenhet viktigaste huvuddrag
- Garagem
- Hiss
- Parkett
- Naturligt ljus
- Walk-in closet
- Utsikt över staden
- Utsikt
- Utrustat kök
- Uppvärmning
- Renoverad
- Öppet kök
- Luftkonditionering
- Inbyggda garderober
- Förråd
- Exteriör
- Balkong
- Planlösning 158m²
- Boende yta 139m²
Vad du behöver veta om den här lägenhet
Bara några steg från Kungliga palatset och Almudenakatedralen, på en av Madrids mest symboliska gator, ligger denna exklusiva bostad i en ståtlig byggnad från 1900-talet på den historiska Calle Mayor. Detta hem blandar charmen i klassiska Madrid med modern komfort och lyx, tack vare en helt ny, totalrenovering med förstklassiga material och ytbehandlingar.
Denna lägenhet, belägen på tredje våningen, har ett magnifikt söderläge som tillsammans med sina stora fönster och balkonger ger ett extraordinärt naturligt ljusinsläpp och direkt utsikt över Almudena-katedralen. Varje rum har utformats för att erbjuda rymlighet, ljus och en bekväm och sofistikerad boendeupplevelse.
Vardagsrummet är arrangerat kring ett ljust vardagsrum med balkonger med utsikt över Calle Mayor, naturligt anslutet till matsalen och ett öppet designkök, utrustat med högklassiga vitvaror och en elegant köksö. Fastigheten har diskret en separat tvättstuga, vilket ger mer funktionalitet utan att kompromissa med den övergripande estetiken.
Sovrummet består av tre omsorgsfullt utformade sovrum. Det stora sovrummet har ett eget badrum, en rymlig klädkammare och en balkong. Ett av de ytterligare sovrummen har också ett eget badrum, medan ett tredje badrum betjänar både det tredje sovrummet och sällskapsdelen.
Fastigheten erbjuder hög komfort tack vare värme- och akustisk isolering, luftkonditionering och högkvalitativa snickerier, vilket garanterar en trevlig vistelse året runt. Den har också hiss, förråd och bekvämligheten med en parkeringsplats inkluderad i priset – ett exceptionellt mervärde i denna plats.
Beläget i det prestigefyllda Palacio-distriktet, bara några minuter från Operahuset, Plaza Mayor och stadens främsta kulturella och gastronomiska nav, erbjuder denna fastighet en unik möjlighet att bo i hjärtat av historiska Madrid, utan att offra design, ljus och modern komfort.
En unik pärla som kombinerar historia, elegans och livskvalitet på en av huvudstadens mest symboliska adresser.
Planlösning
Extramaterial
- Utomlands
- Utsikt över ikoniska byggnader
- Högkvalitativa material och exklusiv design
- Kanaliserad luftkonditionering
- Individuell uppvärmning med naturgas
- Avancerade hushållsapparater
- Hiss
- Byggnad från 1900 i gott skick
- Nyrenoverat, helt nytt
- Förråd i Finca
- Närliggande parkering med överlåtelse av nyttjanderätt (PAR)
Planlösning för denna våning
- Utomhuslounge med två balkonger med utsikt över gatan
- Öppen planlösning i designkök intill matsalen
- Separat tvättutrymme
- 3 sovrum, varav 2 med eget badrum och omklädningsrum
- Tredje separat badrum
- Två lägenheter per våning
- Norr- och västvänd
Palacio, Madrid: Var den här bostaden är belägen
Palacio-kvarteret är ett av Madrids mest symboliska och charmiga områden, en plats där historia och stadsliv smälter samman sömlöst. Bara några steg från Kungliga palatset, Almudena-katedralen och Plaza Mayor, vilket innebär att bo i detta område upplever Madrids mest autentiska och monumentala sida.
Omgivet av ståtliga byggnader, historiska torg och trevliga öppna ytor erbjuder området en extraordinär livskvalitet i hjärtat av staden. Dess kulturella, gastronomiska och kommersiella utbud är oöverträffat och kombinerar tradition med moderna alternativ, och med landmärken som San Miguel-marknaden, teatrar, museer och förstklassiga restauranger.
Med utmärkta transportförbindelser, med tunnelbana, pendeltåg och ett brett kollektivtrafiknätverk, är Palacio-kvarteret ett utmärkt läge för dem som vill uppleva essensen av historiska Madrid med komfort, elegans och karaktär.
Fastighetens energicertifikat
Energy consumption D : 109kWh/m²/year
Emissions D : 23kg CO₂/m²/year
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
- 38
- 39
- 40
- 41
- 42
- 43
Liknande fastigheter till salu i Madrid Stad
Inte exakt vad du letar efter?


























































































































































