Ny
MLG73584 950 000 € Hus/Villa till salu

Hus/villa med 5 Sovrum till salu i west-malaga, Costa del Sol

  • Sovrum 5
  • Badrum 4
  • Planlösning 269m²
  • Totalyta 620m²

Fristående villa med fem sovrum på 265 m² på en privat tomt på 620 m² i Arroyo de la Miel, Benalmádena. Tre våningar, privat pool, trädgård, täckt utekök, grill och parkering.

hus/villa viktigaste huvuddrag

  • Trädgård
  • Terrass
  • Swimming pool
  • Garagem
  • Naturligt ljus
  • Parkering
  • Utsikt
  • Utrustat kök
  • Renoverad
  • Panoramautsikt
  • Öppet kök
  • Öppen spis
  • Inbyggda garderober
  • Grillplats
  • Exteriör
  • Dubbla fönster
  • Djur vänligt
  • Chill out plats
  • Planlösning 269m²
  • Konstruerat Område 269m²
  • Boende yta 269m²

Vad du behöver veta om det här hus/villa

Belägen i bostadsområdet La Leala i Arroyo de la Miel, upptar denna fristående villa en privat tomt på 620 m² och sträcker sig över 265 m² boyta fördelat på tre våningar. Fastighetens medelhavsinspirerade karaktär är omedelbart uppenbar från gatan: rundade torn, svängda terrasser och välvda fönster ger den en distinkt individuell närvaro samtidigt som den drar in generöst naturligt ljus i varje våningsplan.

Bottenvåningen centrerar sig kring ett rymligt vardagsrum med öppen spis och ett välvt burspråk omgivet av stora fönster – ett rum som förändrar karaktär under dagen allt eftersom ljuset flödar igenom det. Ett öppet kök och matplats sträcker sig naturligt från vardagsrummet, praktiskt för vardagslivet och lika lämpligt för underhållning.

Övre våningen har tre sovrum och två badrum, varav den största sviten har en klädkammare, eget badrum och privat terrass. En andra terrass betjänar denna nivå. Nedre våningen erbjuder ytterligare två sovrum, ett badrum, ett spelrum, tvättstuga och förvaring – en fristående konfiguration som passar väl för gäster eller den utökade familjen.

Utomhus är tomten anlagd runt en privat pool och trädgård, med ett täckt sällskapsområde med ett utekök, handfat och grill, och en separat pergola och lounge i bakgrunden. Parkering för flera fordon ingår.

Fastigheten erbjuds i gott begagnat skick, klar för omedelbar inflyttning. Energiklass G. Marknadsförs av Dils Lucas Fox (Lucas Trading, SL, CIF B64125438), som agerar som fastighetsförmedlare. Ett förkortat informationsdokument (DIA) finns tillgängligt för konsumenter i enlighet med gällande bestämmelser. Informationen som tillhandahålls är endast vägledande, baserad på uppgifter som tillhandahållits av fastigheten, utgör inte ett avtalsenligt erbjudande och kan komma att ändras.

Hus/Villa till salu

Extras

  • Slå samman
  • Terrass
  • Trädgård
  • Garage
  • Öppen spis
  • Utegrill
  • Öppet kök
  • Naturligt ljus

Planlösning

Bottenvåning

  • Vardagsrum med öppen spis
  • Öppen planlösning kök och matplats
  • Badrum

Första våningen

  • 3 sovrum (huvudsovrum med klädkammare och eget badrum)
  • 2 badrum
  • 2 terrasser

Nedre våningen

  • 2 sovrum
  • 1 badrum
  • Spelrum
  • Tvättstuga
  • Lagring

West Malaga, Costa del Sol: Var den här bostaden är belägen

Arroyo de la Miel ligger mellan Benalmádena Costas kustnära stadsdel och den gamla byn Benalmádena Pueblo, som ligger på en sluttning. Det är kommunens folkrikaste distrikt och dess vardagliga centrum, med kommersiella gator, terrasser och öppna torg snarare än en semesterortsfasad. Namnet betyder "honungsbäck" och är kopplat till biodling.

Distriktet utvecklades från slutet av 1700-talet kring ett papperstillverkningskomplex, och La Tribuna, en 1700-talsbyggnad i centrum, tillhör detta industriella förflutna. Andra landmärken inkluderar Plaza de la Mezquita, Casa de la Cultura 'Pablo Ruiz Picasso' på Plaza Austria, det offentliga biblioteket, en offentlig salong och Teleférico de Benalmádena, som klättrar uppför Monte Calamorro. Parque de la Paloma, en 2,3 hektar stor park som öppnades 1995 med en sjö och en kaktusträdgård, ligger i närheten. Benalmádena-Arroyo de la Miel station, vid kilometer 19,6 på linjen Málaga–Fuengirola (Cercanías C-1), har tåg ungefär var 20:e minut i varje riktning; resan från flygplatsen eller Málaga station tar cirka 20 minuter. Urban- och Consorcio-bussar förbinder distriktet med Mijas, Torremolinos och Fuengirola.

Arroyo de la Miel passar köpare som vill ha en bebodd stad med service året runt och järnvägsförbindelser, som permanentboende eller en plats där man kan bo kvar. Det är dåligt för dem som söker direkt havsutsikt, stor privat tomt eller avskildheten i en villaenklav: området är livligt och tättbebyggt, och stränderna ligger i Benalmádena Costa snarare än i själva området.

Fastighetens energicertifikat

Energy Certificate Scale Energy consumption kWh/m²/year Emissions kg CO₂/m²/year most efficient least efficient 23 119

Energy consumption D : 118.8kWh/m²/year
Emissions D : 23.4kg CO₂/m²/year

MLG73584 950 000 € Hus/Villa till salu