STC41480 1 475 000 € Hus/Villa till salu

Excellent hus/villa med 5 Sovrum med 1,355m² Trädgård till salu i Valldoreix

  • Sovrum 5
  • Badrum 4
  • Planlösning 347m²
  • Totalyta 1 469m²
  • Trädgård 1 355m²

Spektakulärt modernistiskt eklektiskt hus med 5 sovrum med pool, trädgård och massor av avskildhet till salu i Valldoreix, Sant Cugat del Vallès.

hus/villa viktigaste huvuddrag

  • Utsikt över bergen
  • Trädgård
  • Swimming pool
  • Parkett
  • Naturligt ljus
  • Marmorgolv
  • Högt i tak
  • Walk-in closet
  • Utsikt
  • Utrustat kök
  • Uppvärmning
  • Tvättstuga
  • Öppen spis
  • Nära internationella skolor
  • Luftkonditionering
  • Lekrum
  • Lekplats
  • Larmsystem
  • Grillplats
  • Förråd
  • Exteriör
  • Djur vänligt
  • Chill out plats
  • Balkong
  • Planlösning 347m²

Vad du behöver veta om det här hus/villa

Lucas Fox har nöjet att presentera denna magnifika modernistiska residens känd som La Casa de Chocolate (Chokladhuset). Belägen i kommunen Sant Cugat del Vallès i regionen Vallès Occidental, finns den med på listan över Kataloniens arkitektoniska kulturarv. Detta sommartorn, byggt i en eklektisk modernistisk stil, beställdes 1928 av arkitekten Domènec Sugrañes Gras, en av Gaudís främsta samarbetspartners.

Detta spektakulära modernistiska hus/torn har en yta på 347 m² på en tomt på 1 417 m². Det är fördelat på tre våningar.

Vi kommer in i fastigheten genom en majestätisk entré och befinner oss i hallen, som leder till ett komplett badrum och ett stort vardagsrum med öppen spis och utgång till balkongen. Taket är högt och designen är eklektisk. På samma våning hittar vi ett vardagsrum med matplats och ett fullt utrustat kök. Alla rum drar nytta av rikligt naturligt ljus tack vare sina stora fönster.

Vi går uppför en spektakulär trätrappa och når första våningen där vi hittar en fördelningshall, ett stort kontor, två sovrum och ett komplett badrum.

På bottenvåningen hittar vi en hall, ett stort vardagsrum, tre sovrum, tre badrum, en tvättstuga, en fördelningshall och ett maskinrum.

Utomhus hittar vi en stor trädgård, en swimmingpool, en verkstad, ett förråd och utrymmen för förvaring av ved och verktyg.

Kontakta oss för mer information eller för att boka ett besök.

AICAT-nummer: 13194

Hus/Villa till salu

Extras

  • Begagnat/gott skick
  • Inbyggda garderober
  • Byggd 1928
  • Nord, Syd, Öst, Västlig orientering
  • Gasuppvärmning
  • Energicertifiering: F

Planlösning

Första våningen

  • Mottagare
  • Komplett badrum
  • Vardagsrum
  • Balkong
  • Matrum
  • Kök

Andra våningen

  • Distributionskorridor
  • Avsändande
  • 2 sovrum
  • Komplett badrum

Bottenvåning

  • Mottagare
  • Vardagsrum
  • 3 sovrum
  • 3 kompletta badrum
  • Tvätt
  • Distributionskorridor
  • Maskinrum

Utomlands

  • Trädgård
  • Slå samman
  • Verkstad
  • Förråd
  • Vedförvaring
  • Verktygsförvaring

Valldoreix, Barcelona: Var den här bostaden är belägen

Denna fastighet ligger i det prestigefyllda Valldoreix-området i Sant Cugat del Vallès. Sant Cugat erbjuder allt du behöver för vardagen, med ett brett utbud av internationella skolor, köpcentra, marknader, butiker, restauranger och kulturella aktiviteter, samt stora parker och grönområden där du kan njuta av naturen.

Området har goda förbindelser med enkel tillgång till motorväg AP-7 och Vallvidrera-tunnlarna, som ansluter till Barcelona på 20 minuter.

Fastighetens energicertifikat

Energy Certificate Scale Energy consumption kWh/m²/year Emissions kg CO₂/m²/year most efficient least efficient 38 182

Energy consumption E : 182kWh/m²/year
Emissions E : 38kg CO₂/m²/year

STC41480 1 475 000 € Hus/Villa till salu