
Excellent hus/villa till salu i Ciutadella, Menorca
- Planlösning 85m²
Fristående villa med gemensamt område till salu några meter från Son Xoriguer-stranden, Ciutadella de Menorca.
hus/villa viktigaste huvuddrag
- Trädgård
- Terrass
- Garagem
- Naturligt ljus
- Utrustat kök
- Uppvärmning
- Tvättstuga
- Öppet kök
- Öppen spis
- Luftkonditionering
- Inbyggda garderober
- Gated Community
- Exteriör
- Planlösning 85m²
Vad du behöver veta om det här hus/villa
Lucas Fox presenterar denna oberoende villa i menorcansk stil på 85 m² med ett gemensamt område i Son Xoriguer, i kommunen Ciutadella de Menorca.
Den 71 m² stora villan fördelad på bottenvåningen och i söderläge har ett öppet kök, vardagsrum/matsal med öppen spis och tillgång till en terrass med en täckt veranda omgiven av medelhavsväxter, två dubbelrum, ett med eget badrum, ett enkelrum , ytterligare ett badrum med tvättstuga, förråd och privat garage på 14 m². Genom en extern trappa når vi en terrass med solarium och havsutsikt.
Alla sovrum är exteriör, med utsikt över trädgården och verandan och har inbyggda garderober. Det finns varm/kall luftkonditionering i vardagsrummet och i de två dubbelrummen, samt fiberoptisk Wi-Fi i hela huset.
Huset är omgivet av en trädgård och villan har tillgång till den gemensamma trädgården i komplexet som ligger några meter från stranden.
Ett idealiskt hem att bo året runt eller tillbringa säsonger med familj och/eller vänner. Kontakta oss för mer information eller för att boka ett besök.

Planlösning
Låg nivå
- öppet kök
- Vardagsrum
- Terrass med täckt veranda
- dubbelrum
- Dubbelrum med eget badrum
- Enkelrum
- Bad/tvättstuga
- Förvarings rum
- Garage
Första våningen
- solterrass
Utomlands
- privat trädgård
- Gemensamt trädgårdsområde
Ciutadella de Menorca, Menorca: Var den här bostaden är belägen
Denna villa ligger i urbaniseringen Son Xoriguer, på andra raden av havet och 7 kilometer från centrala Ciutadella.
Son Xoriguer-stranden ligger i ett skalformat havsvik, nära Cala'n Bosch, som också har en småbåtshamn. Son Xoriguer är en stadsstrand och har även ett shoppingområde och restauranger. Området välkomnar en stor tillströmning av lokala invånare, särskilt familjer, även om det också har turister som vistas i Cala'n Bosch.
Liknande fastigheter till salu i Ciutadella de Menorca
-
Ciutadella de Menorca
80m² hus/villa med 100m² Trädgård till salu i Ciutadella
- Sovrum 3
- Planlösning 80m²
- Totalyta 204m²
Ciutadella de Menorca92m² hus/villa med 159m² Trädgård till salu i Ciutadella
- Sovrum 3
- Planlösning 92m²
Ciutadella de Menorca83m² hus/villa till salu i Ciutadella, Menorca
- Sovrum 4
- Planlösning 83m²
- Totalyta 565m²
Ciutadella de Menorca66m² hus/villa med 14m² terrass till salu i Ciutadella
- Sovrum 3
- Planlösning 66m²
- Totalyta 400m²
Ciutadella de Menorca115m² hus/villa med 14m² terrass till salu i Ciutadella
- Sovrum 3
- Planlösning 115m²
- Totalyta 35m²