STC39848 2 475 000 € Hus/Villa till salu

Excellent hus/villa med 7 Sovrum med 692m² Trädgård till salu i Valldoreix

  • Sovrum 7
  • Badrum 8
  • Planlösning 734m²
  • Totalyta 830m²
  • Trädgård 692m²

734 m² fristående hus på en 834 m² tomt med trädgård, pool och massor av avskildhet till salu i Valldoreix.

hus/villa viktigaste huvuddrag

  • Utsikt över bergen
  • Trädgård
  • Swimming pool
  • Hiss
  • Naturligt ljus
  • Högt i tak
  • Parkering
  • Utrustat kök
  • Uppvärmning
  • Öppen spis
  • Nära internationella skolor
  • Luftkonditionering
  • Larmsystem
  • Förråd
  • Exteriör
  • Dubbla fönster
  • Chill out plats
  • Bibliotek
  • Planlösning 734m²
  • Konstruerat Område 734m²

Vad du behöver veta om det här hus/villa

Lucas Fox har nöjet att presentera detta magnifika fristående hus på 734 m². Fastigheten består av fyra våningar med Kone-hiss.

När vi kommer in på bottenvåningen hittar vi en stor hall som leder till ett 47 m² stort vardagsrum med öppen spis och stora fönster som flödar in i naturligt ljus och ger tillgång till verandan. Från vardagsrummet når vi det 22 m² stora vardagsrummet/matsalen, som också har stora fönster som vetter mot verandan. Från vardagsrummet/matsalen har vi tillgång till ett rymligt kök på 31 m² med matplats, fullt utrustat med Gaggenau- och Miele-apparater, Bulthaup-skåp och tillgång till trädgården. Från köket leder en hall till ett 15,5 m² stort sovrum med dubbelsäng och ett komplett badrum med marmordusch.

Från huvudentrén leder en storslagen designtrappa till första våningen på 148 m2 där vi hittar sovområdet bestående av 4 stora sovrum, varav 3 med eget badrum och inbyggda garderober eller omklädningsrum, 1 komplett badrum och ett linneförråd.

Vi går uppför trapporna eller tar hissen och når andra våningen på 123 m2. Den består av ett arbetsrum med öppen spis och tillgång till en terrass, ett kontor och en master-svit med tillgång till terrassen, ett omklädningsrum och ett badrum med badkar och dusch. Taken är välvda och gjorda av trä.

Från bottenvåningen, om man går ner för trapporna eller med hiss, når man den 196 m2 stora källarvåningen. Från entrén når man ett stort garage för 4 bilar, en vestibul med garderob/förråd, en stor tvättstuga med strykhörna, ett servicerum med ett komplett badrum med dusch, en spektakulär vinkällare och ett verktygsrum.

Fastigheten har en stor L-formad pool, upplysta trädgårdar och automatisk bevattning, en grillplats, omklädningsrum med toalett och dusch samt ett förråd i trädgården.

Huset byggdes 2005 med material av högsta kvalitet. Golvet inkluderar jatoba-parkett, en vit kristallmarmortrappa och keramiska plattor i våtutrymmena. Fönsterramar i aluminium med kämbrytare, Climalit-dubbelglas och motoriserade Gradhermetic-persienner. Det finns två gaspannor med ackumulatortankar för varmvatten, kompletterat med solenergi, och individuella radiatorer med termostater i varje rum. Hela huset har luftkonditionering med värmepump, med individuella enheter i varje rum. Ett 5 kW solvärmesystem installerades 2020. Trädgården inkluderar också en vattenavhärdare och automatisk bevattning.

Kontakta Lucas Fox för mer information. Vi hjälper dig gärna att hitta ditt nya hem.

AICAT-nummer: 13194

Hus/Villa till salu

Extras

  • 734 m² byggd
  • Parkeringsplatser ingår i priset
  • second hand/bra skick
  • inbyggda garderober
  • gasuppvärmning
  • Luftkonditionering

Planlösning

Låg nivå

  • Mottagare
  • Vardagsrum
  • Matsal
  • kontorskök
  • Veranda
  • distributionskorridor
  • Sovrum
  • badrum

Första våningen

  • Mottagare
  • 4 stora sovrum
  • 4 kompletta badrum
  • Omklädningsrum för vita kläder

Andra våningen

  • Studie rum
  • Terrass
  • Avsändande
  • Master svit med omklädningsrum
  • Terrass
  • komplett badrum

Källare

  • Mottagare
  • 4 bil garage
  • Lobby med garderobsförråd
  • Stor tvättstuga
  • Rum service
  • badrum med dusch
  • stor källare
  • verktygsrum

Utomlands

  • Trädgård
  • L-formad pool
  • grillplats
  • Omklädningsrum med toalett och dusch
  • Lagra

Valldoreix, Barcelona: Var den här bostaden är belägen

Detta hus ligger i det exklusiva och efterfrågade området Valldoreix. Det är ett väldigt lugnt bostadsområde omgivet av natur och med all service bara några minuter bort.

Området har mycket goda förbindelser för att nå motorvägen AP-7 med bil på bara 1 minut eller till Valldoreix-stationen på 7 minuter. Den trevliga staden Sant Cugat del Vallès med Europas internationella skola, dess köpcentrum, kloster, marknader, butiker, barer, restauranger och kulturella aktiviteter ligger cirka 5 minuter bort.

Fastighetens energicertifikat

Energy Certificate Scale Energy consumption kWh/m²/year Emissions kg CO₂/m²/year most efficient least efficient 55 254

Energy consumption E : 254kWh/m²/year
Emissions E : 55kg CO₂/m²/year

STC39848 2 475 000 € Hus/Villa till salu