Denna enastående fastighet till salu i Ourense-provinsen, Spanien, har en distinkt design, genomtänkt planlösning, härlig utsikt och gott om avskildhet.
hus/villa viktigaste huvuddrag
- Trädgård
- Parkett
- Walk-in closet
- Utsikt
- Utrustat kök
- Öppen spis
- Nära transportmedel
- Larmsystem
- Inbyggda garderober
- Grillplats
- Dubbla fönster
- Chill out plats
- Balkong
- Planlösning 759m²
Vad du behöver veta om det här hus/villa
Denna eleganta fastighet, känd för sin slående vattenfallsdesign av den framlidne arkitekten Frank Lloyd Wright, fungerar som en fristad för dem som uppskattar avskildhet och skönhet. De nuvarande ägarna har noggrant slutfört designen, vilket återspeglar Wrights signaturstil.
När vi närmar oss leder en slingrande uppfart till en rymlig välkomstveranda som öppnar upp mot en storslagen entréhall med högt i tak och en elegant trappa. Till höger finns en härlig sittgrupp med stora vikdörrar som sömlöst flödar ut mot uteserveringen. Det eleganta köket, till vänster, har en generös frukostbar, en köksö och högkvalitativa vitvaror mot ett lyxigt marmorgolv.
Denna våning har naturliga trägolv och en rymlig matsal, perfekt för underhållning.
På första våningen hittar du tre sovrum med dubbelsäng och eget badrum, inklusive ett huvudsovrum med klädkammare och fantastisk utsikt över trädgården. Tillgång till vackert inredda terrasser förstärker detta boendeutrymme.
Källaren erbjuder praktiska bekvämligheter, inklusive parkering för tre fordon, förvaring och ett bekvämt boende för personalen.
Utomhus erbjuder trädgårdarna en lugn oas med mogna träd och färgstarka växter, förbundna med kullerstensgångar. Pooldäcket har eleganta teakdetaljer, perfekt för avkoppling.
Villan säljs med möbler, dekorationer och vitvaror. Specifika föremål av personligt värde ingår inte i försäljningen men kan förhandlas om vid behov som en del av köpet.
Denna fastighet är en perfekt tillflyktsort för dem som söker lugn och ro, bekvämt belägen nära bekvämligheter, charmiga medeltida byar och en liten stad.
Kontakta oss för mer information.
Exklusiv Listing
Fastighet endast tillgänglig med Lucas Fox
Extras
- Gården ligger några minuter från den välkända vinregionen Ribera Sacra.
Planlösning
Entréplan
- Entréhall
- Sittplats till höger
- Köksmatsal till vänster
- Underhållningsrum
- Matavdelning
- Trappa
Första våningen
- Tre sovrum med eget badrum och inbyggda garderober
- Huvudbadrum med litet arbetsrum
Källare
- Parkering för tre bilar
- Förvaringsutrymme
- Bostadsdel
- Maskinrum
- Verksamhetsområde
- Vinkällare
Exteriör
- Trädgårdssektion
- Simbassäng
- Terrasser
- Verandor
- Utomhusmatplats
Ourense, Galicia: Var den här bostaden är belägen
Fastigheten är bekvämt belägen i Galicien nära bekvämligheter, charmiga medeltida byar och en liten stad. Det är också nära Santo Domingo-klubben, som är välkänd för sina tennisbanor.
Vingården Ribiera Sacra ligger inom kort bilavstånd från boendet. Lokala vägar ansluter till de viktigaste motorvägarna som förbinder resten av Galicien.
Avstånd:
- Ourenses centrum: 15 km
- Santiago de Compostela: 115 km
- Vigo centrum: 120 km
Fastighetens energicertifikat
Energy consumption : D
Emissions : D
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
- 38
- 39
- 40
- 41
- 42
- 43
- 44
- 45
- 46
- 47
- 48
- 49
- 50
- 51
- 52
- 53
- 54
- 55
- 56
- 57
- 58
- 59
- 60
- 61
Liknande fastigheter till salu i Ourense
Inte exakt vad du letar efter?

























































































