
Excellent lägenhet med 3 Sovrum till salu i Justicia, Madrid
- Sovrum 3
- Badrum 3
- Planlösning 171m²
Renoverat och helt nytt hus med 3 sovrum och 3 badrum till salu i en klassisk byggnad i stadsdelen Chueca, Justicia-distriktet, Madrid.
lägenhet viktigaste huvuddrag
- Hiss
- Parkett
- Naturligt ljus
- Walk-in closet
- Utsikt
- Utrustat kök
- Uppvärmning
- Tvättstuga
- Renoverad
- Nära transportmedel
- Luftkonditionering
- Inbyggda garderober
- Förråd
- Exteriör
- Dubbla fönster
- Balkong
- Planlösning 171m²
- Konstruerat Område 147m²
- Gemensamt område 171m²
Vad du behöver veta om den här lägenhet
Lucas Fox Madrid presenterar detta helrenoverade och helt nya hus med två balkonger mot gatan beläget i en klassisk byggnad från 1900 med hiss. Det ligger på en av de mest representativa gatorna i stadsdelen Chueca, bredvid San Antón-marknaden.
Lägenheten, som upptar en matrikelyta på 171 m², består av ett stort vardagsrum med balkonger som vetter mot gatan och det halvintegrerade och fullt utrustade köket, med nya, panelade och avancerade vitvaror. Reformen med bra finish leker med tidstypiska inslag och moderna detaljer.
Inuti hittar vi tre dubbelrum, två av dem med eget badrum och omklädningsrum. Slutligen finns ett tredje fristående badrum som även kan betjäna gäster, en tvättstuga och ett förråd.
Förutom dess reform, är en annan av styrkorna med detta hus dess stora ljusstyrka. Den har ett individuellt naturgasvärmesystem och luftkonditionering genom kanaler i taket.
Huset ligger i ett område med all service, från alla typer av kommersiella butiker, restauranger, barer, framstående marknader och stormarknader och till och med teatrar. Dessutom, eftersom det ligger nära Plaza de Chueca och Gran Vía, är det mycket bra förbindelser med resten av staden.
Tveka inte att kontakta oss för mer information och för att organisera besök. Köparen informeras om att i regionen Madrid innebär köpet av en bostad en prisökning på mellan 7 % och 11 % för skatter och merkostnader.

Planlösning
- Vardagsrum
- Kök
- Master bedroom med omklädningsrum och eget badrum
- Sekundärt sovrum med omklädningsrum och eget badrum
- tredje sovrummet
- tredje badrummet
- Tvättstuga
- Förvarings rum
Justicia, Madrid: Var den här bostaden är belägen
Distriktet Justicia är en arkitektonisk juvel i hjärtat av den spanska huvudstaden. Dess kullerstensgator och majestätiska byggnader speglar den rika historia och klassiska arkitektur som kännetecknar detta område. När du promenerar genom dess smala och charmiga gator kommer du att känna dig transporterad tillbaka i tiden, där arkitektonisk prakt möter modernt liv.
Byggnaderna i distriktet Justicia är ett vittnesbörd om Madrids historiska förflutna. Dess neoklassiska fasader, med smidesjärnsbalkonger och dekorativa detaljer, fångar uppmärksamheten hos dem som beundrar dem. Varje hörn avslöjar ett nytt arkitektoniskt mästerverk, från herrgårdar från Belle Époque-eran till imponerande regeringsbyggnader med viktiga institutioner. Att gå genom dessa gator är som att utforska ett friluftsmuseum, där arkitektonisk skönhet finns runt varje hörn.
Men det som gör justitiedistriktet ännu mer speciellt är dess pulserande mångkulturella samhälle. Här bor människor av alla nationaliteter och kulturer, vilket skapar en mångfaldig och berikande miljö. Invånarna i Justicia är välkomnande och öppna, vilket återspeglas i det breda utbudet av etniska restauranger, specialbutiker och kulturella aktiviteter som finns i området.