
Excellent hus/villa med 8 Sovrum med 270m² Trädgård till salu i Aravaca, Madrid
- Sovrum 8
- Badrum 6
- Planlösning 370m²
- Totalyta 365m²
- Trädgård 270m²
Vackert hörnhus, totalrenoverat med privat trädgård och pool till salu i ett exklusivt läge i Mirasierra, Madrid.
hus/villa viktigaste huvuddrag
- Trädgård
- Terrass
- Swimming pool
- Gym
- Garagem privada
- Parkett
- Naturligt ljus
- Högt i tak
- Parkering
- Utrustat kök
- Uppvärmning
- Tvättstuga
- Renoverad
- Öppen spis
- Nära transportmedel
- Nära internationella skolor
- Luftkonditionering
- Lekrum
- Lekplats
- Larm
- Inbyggda garderober
- Grillplats
- Gourmet lounge
- Förråd
- Exteriör
- Dubbla fönster
- Djur vänligt
- Chill out plats
- Centraldammsugare
- Planlösning 370m²
- Konstruerat Område 370m²
Vad du behöver veta om det här hus/villa
Lucas Fox är stolta över att presentera detta underbara hus med en Tudor-fasad, beläget i Mirasierra, med en nyligen omfattande reform, redo att flytta in och njuta av dess bekvämligheter.
Detta vackra hörnradhus uppfyller alla förväntningar på ett lyxigt boende i ett av de bästa bostadsområdena i huvudstaden Mirasierra. Det är helt renoverat och i ett utmärkt bevarandetillstånd, med vackra exteriöra och inre utrymmen och rikligt med ljus, tack vare dess strategiska sydostorientering och dess stora fönster i alla rum.
Vi når huset genom den mysiga framträdgården som leder oss genom en stig till huvudentrén. När vi väl korsar verandan och den vackra halvcirkelformade dörren hittar vi en hall med högt i tak, en klädkammare och en välkomsttoalett.
Till vänster är det stora dubbelhöjda vardagsrum/matsal. Detta vardagsrum-matsal utmärker sig för sin rymlighet och värme, samt för att ha ett magnifikt fönster som släpper in rikligt med naturligt ljus och erbjuder vacker utsikt över trädgården, som erbjuder större komfort varje dag på året.
På höger sida, på denna våning, ligger det fantastiska italienska designköket, mycket praktiskt och bekvämt för hela familjen. Detta kök har fantastiska kvaliteter, en vacker bänkskiva i marmor, en magnifik halvö, en vinkällare, en industriell fläkt och en kontorsdel.
Andra och tredje våningen har uteslutande använts för nattområdet. På andra våningen hittar vi tre stora dubbelrum med inbyggda garderober, luftkonditionering och ett utmärkt badrum. I det tredje finns två andra sovrum, också dubbelrum och med inbyggda garderober och luftkonditionering, samt ett komplett badrum och ett underbart mångsidigt rum fullt av ljus, som kan fungera perfekt som sovrum.
Huset har en halvkällarvåning. Den rymmer garaget, med laddplats för elbilar och kapacitet för upp till tre bilar, ett gästrum med eget badrum, ett servicerum med badrum och tvättstugan.
Huset är i ett utmärkt bevarandetillstånd, eftersom det för två år sedan genomgick en omfattande reform, som inkluderar elsystem och VVS. Den har uppvärmning med naturgas och luftkonditionering i alla sina rum.
Något som utan tvekan gör detta hus speciellt och magiskt är dess vackra och charmiga trädgård, den perfekta tillflyktsorten att njuta av varje dag på året. Denna trädgård kännetecknas av sin varma och välkomnande atmosfär, med sprudlande och konsoliderad växtlighet samt en pool som inbjuder dig att svalka dig under varma dagar; En riktig lyx för alla invånare i Madrid. Dess underhåll är inte särskilt kompromissat och det åtnjuter mycket god integritet.
Kontakta Lucas Fox idag via telefon eller mail för att ordna en visning. Vi arbetar sju dagar i veckan för att anpassa oss efter våra kunders behov. Du kan också besöka oss på den nyligen öppnade Lucas Fox Lounge på Avenida de Europa, 38 i Pozuelo de Alarcón. Så vi kan analysera dina behov mer i detalj och hjälpa dig att hitta den perfekta bostaden eller investeringen.

Planlösning
Huvudvåning
- Hall med välkomsttoalett
- Stort vardagsrum
- Fristående kök med kontor
- Terrass
- Trädgård
Första våningen
- Master bedroom med eget badrum
- 3 sovrum
- Badrum
Andra våningen
- 2 sovrum
- Badrum
- Multifunktionsrum
Halvmalen växt
- Garage för 2/3 bilar
- Gästrum med eget badrum
- service sovrum
- Badrum
- Tvätt
Aravaca, Madrid: Var den här bostaden är belägen
Mirasierra är en stadsdel som ligger norr om Madrid, i stadsdelen Fuencarral-El Pardo. Det är ett lugnt och exklusivt bostadsområde, känt för sin familjära atmosfär och sina stora grönområden. Dessutom har grannskapet flera köpcentrum, restauranger, internationella skolor och sportcenter som Ciudad de la Raqueta eller Royal Golf Federation; samt utmärkta allmänna kommunikationer och tunnelbana Madrid. Mirasierra är ett av de bästa alternativen bland dem som letar efter ett bekvämt och lugnt liv, med omedelbar tillgång till Madrids centrum.
Fastighetens energicertifikat
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
- 38
- 39
- 40
- 41
- 42
- 43
- 44
- 45
- 46
- 47
- 48
- 49
Liknande fastigheter till salu i Aravaca
-
Aravaca
420m² hus/villa till salu i Aravaca, Madrid
- Sovrum 4
- Planlösning 420m²
- Totalyta 500m²
- Slutförd Q2 2024
Aravaca420m² hus/villa till salu i Aravaca, Madrid
- Sovrum 4
- Planlösning 420m²
- Totalyta 500m²
- Slutförd Q2 2024
Aravaca420m² hus/villa till salu i Aravaca, Madrid
- Sovrum 4
- Planlösning 420m²
- Totalyta 500m²
- Slutförd Q2 2024