Renoverad villa på Ibiza med 4 sovrum, exotisk trädgård och privat pool
hus/villa viktigaste huvuddrag
- Trädgård
- Terrass
- Swimming pool
- Garagem
- Naturligt ljus
- Parkering
- Utsikt över staden
- Utrustat kök
- Uppvärmning
- Tvättstuga
- Turistlicens
- Solpaneler
- Säkerhet
- Renoverad
- Öppet kök
- Nära transportmedel
- Luftkonditionering
- Interiör
- Inbyggda garderober
- Förråd
- Exteriör
- Dubbla fönster
- Chill out plats
- Balkong
- Planlösning 392m²
- Konstruerat Område 392m²
- Boende yta 303m²
Vad du behöver veta om det här hus/villa
Lucas Fox presenterar denna exotiska fristad på Ibiza på Costa Dorada i Comarruga, där Medelhavet omfamnar design och ljus skapar utrymmen av lugn och skönhet.
Beläget i det prestigefyllda och fridfulla bostadsområdet Francàs, bara några minuters promenad från stränderna i Comarruga och Francàs och Comarruga Tennis Club. Denna Ibiza-inspirerade villa totalrenoverades år 2025 med högkvalitativa material och erbjuder en livsstil där natur och sofistikering samexisterar i harmoni.
Arkitekturen, med sina mjuka, vitkalkade linjer, hyllar Ibizas estetik och skapar ett hem fullt av karaktär och autenticitet. Trädgården, prickad med palmer, ett citronträd och ett sekelgamalt olivträd, ramar in en geometriskt formad pool som ger en oemotståndlig tropisk känsla och förvandlar exteriören till ett privat paradis.
Invändigt har varje detalj noggrant genomtänkts för att erbjuda maximal komfort. Renoveringen inkluderade helt nya el- och VVS-system. Köket, utrustat med högkvalitativa, energieffektiva vitvaror, har en stor tvättstuga och ett angränsande skafferi, redo att flyttas in! Klimatanläggningen är exceptionell, med luftkonditionering och en värmepump i tre separata zoner, styrbara via Wi-Fi. Huset har också en vattenavhärdare och ett osmossystem.
Fastigheten är praktiskt taget självförsörjande på energi tack vare sina solpaneler och batterier, vilket resulterar i minimala elräkningar och fullständig autonomi. De nya dubbelglasfönstren med Guardian Sun-teknik (fönstren på bottenvåningen har även säkerhetsglas) ger överlägsen isolering. Huset är ljusinsläppt tack vare sina stora fönster, och alla rum på första våningen har egen balkong eller terrass.
Utomhus inbjuder den täckta verandan till avkoppling i skuggan, medan den inbyggda grillen och utomhusspisen inbjuder till långa luncher och middagar utomhus. Trädgården, utformad för att kräva minimalt underhåll, förstärker kontakten med naturen.
Med en aktiv turistlicens är denna fastighet idealisk både som permanent bostad och som en lyxig investering vid havet.
Utmärkta järnvägs- och vägförbindelser till Tarragona, Barcelona och deras flygplatser, denna kustnära oas erbjuder det bästa av två världar: lugn och ro och närhet.
Exklusiv Listing
Fastighet endast tillgänglig med Lucas Fox

Planlösning
Bottenvåning:
Stort vardagsrum/matsal med direkt tillgång till trädgården och poolen
Fullt utrustat kök med högkvalitativa, energieffektiva vitvaror
Stor tvättstuga och skafferi i anslutning till köket
Mångsidigt rum
Toalett
Täckt veranda med uteservering
Tillgång till trädgård med pool och inbyggd grill
Möjlighet att installera en inomhuskamin (rökgång finns tillgänglig)
Första våningen:
- Fyra dubbelrum, alla med egen balkong
- Vind
- Inbyggda garderober i varje sovrum
- Två kompletta badrum (ett ensuite)
- Familjeunderhållningsrum
- Luftkonditionering med oberoende zoner (vänster/höger)
Källare:
Helt öppen yta som kan anpassas till olika användningsområden
Costa Dorada: Var den här bostaden är belägen
Fastigheten ligger i det lugna och eftertraktade bostadsområdet Francás i Comarruga, ett tryggt, väletablerat och familjevänligt bostadsområde på Costa Dorada. Omgivet av medelhavsvegetation erbjuder det en avkopplande miljö med enkel tillgång till alla bekvämligheter:
30 minuter från Reus flygplats
40 minuter från Barcelonas flygplats El Prat
- 5 minuter med bil från Sant Vicenç de Calders tågstation (tåg till Barcelona varje timme).
- 20 minuter med bil från Tarragona och 50 minuter från Barcelona.
Dessutom, bara några minuter från hemmet, hittar du en tennis- och paddeltennisklubb, skolor, stormarknader, ett apotek och direkt tillgång till Masía Blanca marinreservat, ett skyddat område med stor biologisk mångfald, perfekt för havs- och naturälskare.
Fastighetens energicertifikat
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
- 38
- 39
- 40
- 41
- 42
- 43
- 44
- 45
- 46
- 47
- 48
- 49
- 50
- 51
- 52
- 53
- 54
- 55
- 56
- 57
- 58
- 59
- 60
- 61
- 62
- 63
- 64
- 65
- 66
- 67
- 68
- 69
- 70
- 71
- 72
Liknande fastigheter till salu i Costa Dorada
Inte exakt vad du letar efter?