
Excellent hus/villa med 9 Sovrum till salu i Golden Mile, Costa del Sol
- Sovrum 9
- Badrum 10
- Planlösning 1 474m²
- Totalyta 1 863m²
Lyxig villa med 9 sovrum och 10 badrum som ligger precis bakom havet i det inhägnade området Santa Margarita i Marbella Club, med utsikt över havet och bergen.
Egenskaper
- Utsikt över bergen
- Strand
- Havsutsikt
- Uppvärmd pool
- Trädgård
- Terrass
- Swimming pool
- Gym
- Garagem privada
- Hiss
- Parkett
- Naturligt ljus
- Mosaikgolv
- Marmorgolv
- Högt i tak
- Parkering
- Walk-in closet
- Utsikt
- Utrustat kök
- Uppvärmning
- Tvättstuga
- Säkerhet
- Renoverad
- Nära transportmedel
- Nära internationella skolor
- Luftkonditionering
- Lekrum
- Larm
- Interiör
- Inbyggda garderober
- Hemmabio
- Grillplats
- Förråd
- Exteriör
- Dubbla fönster
- Domotiskt system
- Chill out plats
- Bibliotek
- Balkong
- Planlösning 1 474m²
- Konstruerat Område 1 474m²
Beskrivning av fastigheten
Belägen på andra gatan tillbaka från stranden, erbjuder denna spektakulära villa endast finish av högsta kvalitet i det prestigefyllda gated community Santa Margarita i Marbella Club. Med tanke på dess läge finns köpare bredvid alla de lyxiga bekvämligheter som klubben har att erbjuda, samt att de ligger nära Marbellas centrum och Puerto Banus.
Villan är omgiven av en uppvuxen trädgård och grönska, och erbjuder den ultimata integriteten till sina invånare. Fördelat på 1 400 m² och bestående av tre nivåer med en takterrass, kommer köpare att njuta av den sydliga aspekten, sol och havsutsikt. Inga kostnader har sparats, med villan byggd enligt högsta standard och av de finaste material.
Receptionen är naturligt upplyst tack vare det dubbelhöjda atriumet. Direkt framför är det första vardagsrummet med åtkomst genom de elektriskt manövrerade frostade glasdörrarna, ett unikt stycke skräddarsytt för fastigheten. Det stora köket Poggenpohl har vitvaror från Miele och direkt tillgång till den formella matsalen med matbord i mahogny och amerikansk kristallkrona. Tillräckligt för att sitta tio. Likaså på första våningen finns ett gästrum med eget badrum, garderob och gästtoalett i marmor.
Den första våningen kan nås via marmortrappan eller glas- och stålhiss. Denna hiss betjänar alla våningar. När du anländer högst upp i trappan finns sex sovrum, fem med egna badrum. Varje sovrum har en iPad som gör att de boende kan styra ljus, persienner och luftkonditionering. Varje badrum i marmor har en TV över badkaret och exteriöra fönster har smarta glasfunktioner. Med en knapptryckning kan glaset vara helt frostat, vilket ger mer avskildhet. Det största sovrummet har en stor klädkammare med två egna badrum. Det största sovrummet vetter mot söder och har en egen privat täckt terrass med utsikt över trädgården.
Taket kan endast nås med hiss. På baksidan av villan finns utsikt över La Concha och havsutsikt på framsidan. Köpare kan njuta av utsikten från sin täckta pergola, och den inbyggda avsvalkningspoolen på taket kan värmas upp till nittio grader Fahrenheit.
På nedre våningen av fastigheten har vi de återstående två sovrummen med eget badrum. Båda har takfönster som släpper in naturligt ljus. Det finns också ett hemmagym, biorum, personal- eller gästlägenhet och ett garage för 10 bilar.
Ute i trädgården finns ett utekök och grillplats, utomhusdusch och stora täckta terrasser med utsikt över den stora poolen. Perfekt för att sitta utanför solen under varma sommardagar.
Som helhet har villan ett överflöd av funktioner och avancerad teknik. Väggarna är färdiga i Coral Render Barbados, Siena och Thassos marmor, glasdörrar och Roman Clavero gångjärnslösa dörrar. Det finns satellit-TV, hemautomationssystem, elektriska säkerhetsluckor på alla fönster och dörrar, rörelsesensorer, golvvärme, bevattningssystem och reservgenerator.
Kontakta oss gärna för mer information om detta sensationella hem.

Extras
- Strandnära
- Biorum
- Dubbelglas
- Öppen spis
- Inbyggda garderober
- Gated community
- Gym
- Uppvärmd pool
- Tvättstuga
- Hiss
- Nyligen renoverad
- Saltvattenpool
- Solpaneler
- Golvvärme
- Garage
Distribution
Bottenvåning
- Hall
- Garderob
- Gästrum ett med eget badrum
- Vardagsrum ett
- Vardagsrum två
- Matsal
- Kök
Första nivån
- Gästrum två med eget badrum
- Gästrum tre med eget badrum
- Gästrum fyra med eget badrum
- Gästrum fem med eget badrum
- Gästrum sex
- Stora sovrummet
- Klädd i garderob
- Huvudsakligt badrum 1
- Huvudsakligt badrum 2
Tak
- Avsvalkningspool
- Täckt terrass
Nedre bottenvåning
- Gästrum sju med eget badrum
- Gästrum åtta med eget badrum
- Gym
- toalett
- Garage
- Förvarings rum
- Personal / Gästlägenhet
- Tvättstuga
- Biografrum
Läge
Denna eleganta fastighet är idealisk för köpare som vill uppleva den lyxiga strandlivsstilen inom den berömda Marbellas Golden Mile. De fantastiska stränderna, tennis- och strandklubbarna, designbutikerna, nattklubbarna, spa och mängder av andra bekvämligheter på Marbella Club och Puente Romana Hotels ligger precis utanför dörren med flera restauranger inom gångavstånd.
Liknande fastigheter till salu i Marbella
-
Marbella, Golden Mile
103m² hus/villa med 30m² terrass till salu i Golden Mile
- Sovrum 3
- Planlösning 103m²
- Terrass 30m²
Marbella, Golden Mile311m² hus/villa med 478m² terrass till salu i Golden Mile
- Sovrum 5
- Planlösning 311m²
- Totalyta 1 556m²
Marbella, Golden Mile441m² lägenhet med 56m² terrass till salu i Golden Mile
- Sovrum 3
- Planlösning 441m²
- Terrass 56m²
- Slutförd Q2 2024
Marbella, Golden Mile434m² hus/villa till salu i Golden Mile, Costa del Sol
- Sovrum 4
- Konstruerat Område 434m²
Marbella, Golden Mile403m² hus/villa till salu i Golden Mile, Costa del Sol
- Sovrum 6
- Konstruerat Område 403m²
- Totalyta 1 000m²
Marbella, Golden Mile553m² hus/villa till salu i Golden Mile, Costa del Sol
- Sovrum 4
- Konstruerat Område 553m²
- Totalyta 1 022m²