
- Spanien
- Costa Blanca
- Jávea
- 03730
Hus/villa med 8 Sovrum med 52m² terrass till salu i Jávea, Costa Blanca
- Sovrum 8
- Badrum 8
- Planlösning 568m²
- Totalyta 3 080m²
- Terrass 52m²
Mycket speciell 8-rumsfastighet till salu i Javea, byggd på en platt tomt, med fantastisk utsikt över Montgo och nära den historiska stadskärnan.
Egenskaper
- Utsikt över bergen
- Uppvärmd pool
- Trädgård
- Terrass
- Swimming pool
- Parkering
- Utsikt
- Utrustat kök
- Uppvärmning
- Öppen spis
- Luftkonditionering
- Grillplats
- Förråd
- Dubbla fönster
- Chill out plats
- Brunn
- Planlösning 568m²
Beskrivning av fastigheten
Ett vackert exempel på en fastighet i klassisk medelhavsstil med en mycket imponerande entré, som ger en nick till kvaliteten på villan du hittar bakom ytterdörren.
En svepande dubbeltrappa är huvuddelen av entréhallen, med en mezzaninplan och underbart högt i tak som möjliggör en vacker ljuskrona armatur. Fördelat på 2 plan finns sovrum på båda våningarna och stora mottagningsrum inklusive ett mycket rymligt kök med inbyggda skåp och matplats. Vid behov finns det ett idealiskt servicepersonalrum.
Det imponerande vardagsrummet med dubbla takhöjder har direkt tillgång ut på den öppna terrassen som leder till poolen och grillplatsen. Sommarköket har utrustats med verktyg och öppen grill, vilket gör det till en mycket bekväm plats att underhålla under hela året.
Tomten har varit kraftigt anlagd och har mogna träd, växter och häckar, vilket säkerställer maximal avskildhet och njutning för alla åldrar. Trädgården har lagts till gräsmatta vid poolen med öppen terrass som erbjuder sol året runt.
Rondellens uppfart tillåter flera bilar att parkera och är generös nog för att kunna parkera en båt, husbil eller annat sådant fordon.
En verkligt spektakulär fastighet med enkel tillgång och slående utsikt över Montgo-berget, som ger ett mycket behagligt mikroklimat under hela året.

Distribution
Bottenvåning
- Entréhall
- Svepande dubbeltrappa
- Kontor
- Master bedroom med eget badrum och omklädningsrum
- 3 badrum
- Stora vardagsrum
- Formell matsal
- Kök med matplats
- 2 sovrum
- 1 sovrum med eget badrum
- Tvättstuga
Övervåning
- 2 sovrum
- 2 badrum
Källare
- Vinkällare på 27,60 kvm
Läge
Mycket bekvämt beläget på de nedre sluttningarna av Montgo, nära den historiska stadskärnan. I grannskapet finns en stormarknad som är öppen 7 dagar i veckan, olika restauranger den internationella skolan XIC och en 27-håls golfklubb på kort avstånd.
Tillgång till motorvägen och riksvägen är mycket lätt och inte långt, vilket gör denna fastighet idealisk för alla som behöver pendla.
Huvudsjukhuset i Denia/La Xara ligger mindre än en halvtimmes bilresa, och i närheten ligger även det privata sjukhuset San Carlos och vårdcentralerna Javea, Denia och Jesus Pobre.
Varje söndag är det en Farmers Market i nästa by Jesus Pobre som erbjuder hantverksprodukter. Varje torsdag är utomhusmarknaden i Javea och den dagliga inomhusmarknaden som erbjuder produkter från lokala företag.
Det finns offentliga skolor inom 10 minuters bilresa och den internationella skolan Lady Elizabeth cirka 15-20 minuters bilresa.
Kollektivtrafik i form av en busstation som erbjuder regionala och nationella tjänster finns i den historiska stadskärnan, och det finns en tågstation i La Xara.
Liknande fastigheter till salu i Jávea
-
Jávea
389m² hus/villa med 24m² terrass till salu i Jávea
- Sovrum 5
- Planlösning 389m²
- Totalyta 2 138m²
Jávea396m² hus/villa med 128m² terrass till salu i Jávea
- Sovrum 4
- Planlösning 396m²
- Totalyta 1 740m²