Plot till salu i Vallpineda, Barcelona
- Sovrum 0
- Badrum 0
- Boyta: 100m²
- Totalyta 1,212m²
Väl belägen tomt i bostadsområdet Santa Barbara med vacker utsikt över havet och bergen och bara 5 minuter från Sitges med bil.
Detta är ett utmärkt tillfälle att skaffa en tomt i bostadsområdet Santa Barbara i Sitges .
Tomten har attraktiv utsikt över havet och bergen och ligger bara 5 minuter från Sitges med bil, mycket nära motorvägen och internationella skolor.
En fristående familjshus kan byggas på denna tomt.
Egenskaper
- Havsutsikt
Distribution
- Stor tomt
- Havsutsikt
- Utsikt över bergen
- Möjlighet att bygga ett hus
- God tillgång till Sitges, internationella skolor, golfbana och motorväg
Läge
Santa Barbara är en lugn bostadsutveckling som ligger bara 10 minuter från Sitges centrum.
Sitges är en liten stad cirka 40 km söder om Barcelona som är känd över hela världen för sin filmfestival och karneval. Det ligger i en vacker miljö mellan bergen i den omgivande naturparken Garraf och Medelhavet. Sitges är känt för sina populära stränder, gastronomi, nattklubbar, golfbanor, marinor och historiska platser.
Sitges är känt som St Tropez of Spain och Lucas Fox erbjuder hela utbudet av fastigheter till salu från lyxiga villor med pooler och havsutsikt i utvecklingen av Vallpineda, La Levantina, Montgavina, Quint Mar och Santa Barbara, och hus och första linjen herrgårdar i strandområdena Terramar och Vinyet, till kvalitetslägenheter och takvåningar i Sitges centrum och avancerad utveckling som Parc del Mar.
Sedan slutet av 1800-talet har Sitges varit en fristad för konstnärer och författare och det är fortfarande en dynamisk kulturell oas som bygger sin ekonomi på turism och kultur.
Fokus på infrastruktur av hög kvalitet och boende på hög nivå har förvandlat Sitges till en förstklassig destination vilket gör Sitges fastigheter till en bra långsiktig fastighetsinvestering.
Sitges är en mycket internationell stad. Nästan 35% av dess invånare kommer från Nederländerna, Storbritannien, Frankrike och Skandinavien och många av deras barn går på de internationella skolorna. En viktig anledning till populariteten för Sitges fastigheter bland utländska köpare är dess närhet till Barcelonas stad med väg och tåg och Barcelonas internationella flygplats.
Liknande fastigheter till salu i Sitges
-
Sitges, Vallpineda / Santa Barbara
428m² Plot till salu i Vallpineda, Barcelona
- Totalyta 428m²
-
Sitges, Can Girona / Terramar / Vinyet / Can Pei
1,453m² Plot till salu i Terramar, Barcelona
- Totalyta 1,453m²
-
Sitges, Levantina / Montgavina / Quint Mar
775m² Plot till salu i Levantina, Barcelona
- Totalyta 775m²
-
Sitges, Garraf
1,006m² Plot till salu i Garraf, Barcelona
- Byggyta 1,006m²
-
Sitges, Sitges Town / Sant Sebastian / Aiguadolç
300m² Plot till salu i Sitges Town, Sitges
- Byggyta 300m²
- Totalyta 618m²
-
Sitges, Can Girona / Terramar / Vinyet / Can Pei
1,204m² Plot till salu i Terramar, Barcelona
- Totalyta 1,204m²
Find your exceptional property today
Registrera dig på MyLucasFox för en snabbare fastighets affär.
Logga in via din favorit sociala medie för en enkel process.
Skapa en kollektion av dina favorit fastigheter.
Spara dina sök resultat för snabbare tillgång.