Stor villa med trädgård, garage, pool och turistlicens i Cala Blanca, Ciutadella de Menorca.
hus/villa viktigaste huvuddrag
- Trädgård
- Terrass
- Swimming pool
- Garagem
- Naturligt ljus
- Utrustat kök
- Uppvärmning
- Tvättstuga
- Turistlicens
- Renoverad
- Luftkonditionering
- Inbyggda garderober
- Grillplats
- Exteriör
- Dubbla fönster
- Planlösning 198m²
Vad du behöver veta om det här hus/villa
Lucas Fox presenterar denna underbara 198 m² totalrenoverade villa på en 656 m² stor tomt med turistlicens i urbaniseringen Cala Blanca, i kommunen Ciutadella de Menorca.
Huset är fördelat på två bekväma våningar. Bottenvåningen välkomnar oss med en hall som leder till vardagsrum-matsal, stort kök-matsal, båda rummen med tillgång till en täckt veranda på baksidan idealisk för utomhuskvällar, och ett stenlagt poolområde. Därefter hittar vi en gästtoalett och en tvättstuga. På samma våning har vi även garaget.
Genom en modern trappa når vi nattområdet. En hall leder oss, på ena sidan, till master bedroom med stora inbyggda garderober och eget badrum, och på andra sidan de andra tre dubbelrum, två med utgång till en terrass som delar badrum. Alla rum har varm-kall luftkonditionering.
Utanför hittar vi en vacker trädgård, 27 m² pool och grill.
Utan tvekan en idealisk fastighet att bo i året runt, eller umgås med familj och/eller vänner, förutom att ha möjlighet att hyra den på semestern då du har turistlicens.
Kontakta oss för mer information eller för att boka ett besök.

Planlösning
Bottenvåning
- Hall
- Vardagsrum-matsal
- Kontors kök
- Artighet toalett
- Tvätt
- Garage
- täckt veranda
Första våningen
- Distributör
- Master bedroom med eget badrum
- 3 dubbelrum
- 1 badrum
- Terrass
Utomlands
- Slå samman
- Utegrill
- Trädgård
Ciutadella de Menorca, Balearerna: Var den här bostaden är belägen
Cala Blanca är en urbanisering känd för sin lilla strand med kristallklart vatten som ligger på Ciutadella de Menorcas sydvästra kust. Detta havsinlopp kännetecknas av att ha en U-form, en sandsluttning, med exponering för västliga vindar och en svag lutning.
Stranden flankeras av låga steniga klippor, krönt av bostads- och turisthem. Vidare, på vänster sida av munnen finns en liten holme, känd som Illot de Cala Blanca. På grund av dess närhet till de olika hotellen och lägenheterna, dess ringa storlek, samt dess speciella charm, är Cala Blanca vanligtvis mycket upptagen under sommarsäsongen.
Fastighetens energicertifikat
Liknande fastigheter till salu i Menorca
Inte exakt vad du letar efter?